Strona główna
O wydawnictwie
Partnerzy
Kontakt
SklepChemiczna dialektyka. Testy egzaminacyjne z chemii dla gimnazjalistów

Autorzy: Głowacki Zdzisław Kup
teraz
ISBN: 83-86007-76-1
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza TUTOR
Cena: 18.00 PLN
Format książki: B5
Oprawa książki: miękka
Ilość stron: 147
Rok wydania: 2002
Dostępność: Wysoka
Opis książki "Chemiczna dialektyka" to zbiór testów opracowanych z myślą o gimnazjalistach przygotowujących się do egzaminu gimnazjalnego. Dlaczego "dialektyka"? Pierwotne, starożytne znaczenie tego słowa to - sztuka, sposób rozumowania lub dyskutowania. Chemiczna dialektyka - to sztuka rozwiązywania problemów chemicznych, zarówno tych przedstawiających zmiany jakościowe, jak i ilościowe.
Zamiarem autora nie było napisanie kolejnego zbioru zadań obejmującego swoją tematyką zakres materiału obowiązujący w gimnazjum. Wydano już wiele dobrych, dostosowanych do wymagań programowych zbiorów zadań. Autor chciał przedstawić problemy chemiczne w oderwaniu od poszczególnych tematów lekcyjnych, a w powiązaniou z innymi zagadnieniami. Zgodnie ze standardami wymagań egzaminacyjnych uczeń powinien stosować zintegrowaną wiedzę do objaśniania zjawisk przyrodniczych, powinien umieć wyszukiwać i stosować potrzebne informacje. Dlatego w zbiorze pojawiają się teksty, tabele, wykresy zawierające informacje, które należy wykorzystać do rozwiązania zadań.W niektórych zadaniach pojawiają się dodatkowe dane, które nie sa konieczne do rozwiązania problemu - nie należy się nimi przejmować, obecny natłok informacji zmusza nas do ciągłego wybierania tego, co jest nam w danej chwili potrzebne.
W książce znajduje się wademekum chemika-gimnazjalisty, w którym zostały zawarte najważniejsze informacje potrzebne do rozwiązywania wiekszości zadań rachunkowych z chemii.

Spis treści:
1. Atomy, cząsteczki i substancje chemiczne
2. Roztwory i mieszaniny
3. Reakcje chemiczne
4. Stechiometria- podstawy obliczeń chemicznych
5. Wykresy rozpuszczalności soli w różnych temperaturach
6. Zmiany gęstości wodnych roztworów kwasu siarkowego (VI) w zależności od temperatury i stężenia
7. Zróżnicowanie występowania pierwiastków 8. Dziury ozonowe
9. Co ma E 322 do piernika?
10. Odpowiedzi do zadań
Oficyna Wydawnicza TUTOR